Przewiń do zawartości
Włochy, Sycylia, wulkan Etna.
– najwyższy i największy w Europie czynny wulkan umiejscowiony, na wschodnim wybrzeżu Sycylii we Włoszech. (145 km obwodu u podnóża, wysokość 3323 m n.p.m.)
Stratowulkan powstał w późnym czwartorzędzie, na starszym wulkanie tarczowym. Zbudowany jest głównie z bazaltów. Z krateru na szczycie wydobywają się pary i gazy, w czasie erupcji – bomby wulkaniczne i popioły. Ponad 270 kraterów bocznych (kraterów pasożytniczych).
Dolne stoki są gęsto zaludnione, pola uprawne, sady i winnice sięgają ok. 800–900 m n.p.m.
Górna granica lasu na wysokości 2200 m n.p.m. (lasy zrzucające liście: dębowe i kasztanowe oraz bukowe).
Do 3000 m n.p.m. murawy wysokogórskie, powyżej zastygła lawa, w górnym piętrze przez większą część roku pokryta śniegiem (miejscami pola firnowe).
Na wysokości 2942 m n.p.m. znajduje się obserwatorium wulkanologiczne. Od V wieku zanotowano 80 dużych wybuchów, z których najsilniejszy był ten z 1669 roku, kiedy została zniszczona Katania.
Jadąc pod sam wulkan już z daleka widać jego potęgę.
Pod samą Etną można zobaczyć naocznie z jaką siłą potrafi zaatakować.
Na Etnę najłatwiej dostać się dojeżdżając autem (autobusem) wysokość ok. 2000 metrów, dalej czeka nas podróż kolejką górską do wysokości ok. 2500 metrów, następnie – podróż jeepem z przewodnikiem górskim aż do krateru. Koszt jazdy kolejką i jeepem nie jest jednak tani ( ok. 50€ za osobę). Można też mając dostatecznie dużo czasu podróż odbyć na piechotę, wspinaczkę jest jednak mocno utrudnia przez podłoże, które jest grząskie i łatwo zsunąć się w dół. Ja wybrałem łatwiejszy sposób i nie żałuję, ponieważ jazda jeepem jest niezapomnianym przeżyciem.
Na szczycie widać ciągle że Etna to wciąż czynny wulkan. Wyraźnie widać ciągle wydobywające się opary siarki
Żółte miejsca to pola siarkowe 🙂
© Piotr Krol
http://www.facebook.com/Piotr.Krol.Photography
http://www.bax.wroclaw.pl
Copyright: Piotr Krol (Bax) Photography©
Do góry